CD Betlehemci

plagat CDpdf

CD je možné zakúpiť v cerkvi, na farskom úrade vo farnosti Topoľa, či na obecnom úrade v Topoli.

Možné urobiť aj rezerváciu na mail : kires.lukas@gmail.com

V čase Roždestva Isusa Christa – Narodenia Ježiša Krista, sa v mnohých oblastiach zachoval zvyk návštevy domov, spojený s týmto radostným zvestovaním . Betlehemci takto zvestujú radostnú zvesť od domu do domu, a ich ,,propovidky,, sú sprevádzané i spievaním ,,koľadiek,, ktoré sú typické pre toho obdobie.

Toto CD je autentickou nahrávkou Betlehemcov. Je to krásny ľudový zvyk, ktorý sa preberá z generácie na generáciu. Táto tradícia sa zachovala aj v obci Topoľa na severovýchode Slovenska. Miestny chlapci aj chlapi sa v deň Roždestva Isusa Christa obliekajú do bielych košiel, prepášu si farebné stuhy a na hlavu si položia vyrobené koruny – pripomínajúc tak troch kráľov, ktorí sa prišli pokloniť Ježišovi v jasličkách. Názov Betlehemci možno odvodiť aj od toho, že samotný Betlehem nosia so sebou a v každom dome tak zvestujú radostnú zvesť o narodení Ježiša Krista. Spolu s nimi putuje aj Guba, oblečený do kožušiny, chlpmi von. Jeho tvár je celá skrytá, len s otvormi na oči a ústa. Robieva ,,neplechu,, domácim, a najmä deťom.

Christós raždájetsja!